האתר הגדול והנצפה בישראל בתחום הפרעות שינה

בעיות שינה אצל ילדים

האם לילד שלך יש בעיות שינה? ידוע לכולנו כי שינה איכותית ומספקת חיונית לריפוי ותיקון הגוף. עם זאת, דוחות בריאות רבים מצביעים על בעיות שינה, חלקן כרוניות, אצל ילדים רבים בעולם המערבי.

 

דום נשימה בילדים

 

יש מה לעשות!

בדומה למבוגרים, קיימות סיבות שונות לשינה לא טובה אצל ילדים. חלקן חמורות. עם זאת, יש דרכים יעילות לעזור לילדים ולמשפחה לישון טוב יותר ולשפר את איכות החיים ויכולת התפקוד ביום למחרת.

 

לפני שנדון בטיפולים הקיימים, חשוב להכיר טוב יותר את בעיות השינה השונות בקרב ילדים קטנים וגדולים.

 

האם בעיות שינה אצל ילדים שונות ממבוגרים?

נהוג לחלק את בעיות השינה ל-2 קטגוריות מרכזיות:

 

דיסומניות

הראשונה היא דיסומניות. אצל ילדים דיסומניות יכולות לכלול: קשיי שינה, תסמונת שינה לא מספקת, נחירות ודום נשימה חסימתי בשינה (OSA), הפרעת שינה מוגבלת, והיגיינת שינה לא מספקת.

 

פאראסומניות

הקטגוריה השנייה היא פאראסומניות. דוגמאות של פאראסומניות נפוצות הן: סהרוריות (הליכת ירח), ביעותי לילה והפרעות תנועה קצבית (למשל נדנוד או דפיקות ראש).

 

 

אינסומניה בילדים

אינסומניה היא המילה הלועזית לנדודי שינה ומוגדרת כהפרעה במחזור השינה. הפרעה זו כוללת: קושי להירדם, קושי להישאר בשינה, ולעתים גם יקיצות מוקדמות בבוקר.בילדים, יכולה אינסומניה להימשך מספר לילות או מספר שבועות.

 

גורמים נלווים לאינסומניה בילדים

ילדים הסובלים מחרדת שינה עלולים לסבול גם מאינסומניה. גורמים אחרים לאינסומניה כוללים לחץ נפשי חולף או כרוני, כאבים והפרעות נפשיות שונות.

 

כיצד תוכלו לעזור לילדכם?

ישנם מספר דברים שתוכלו לעשות בעצמכם, טרם פנייה למומחה, כדי לעזור לילדכם:

1. נסו לאתר גורמי לחץ. מה למשל? עומס הקשור ללימודים ומבחנים, בעיות חברתיות ישנות וחדשות וכן הלאה.
2. הקפידו על שגרת שינה קבועה ונכונה, שתאפשר לילד/ה להירגע טרם הכניסה למיטה וכיבוי האורות.
3. במידה ונדודי השינה ממשיכים, כדאי לפנות לרופא ולדון בדרכים לעזור לילד/ה.

 

מידע נוסף והמשך קריאהנסו ליישם את ההנחיות
במדריך הבא – 21 טיפים לשינה טובה

 

נחירות אצל ילדים

מה גורם לנחירות?

לפחות 1 מתוך 10 ילדים נוחר בקביעות. הנחירות עלולות להיגרם עקב בעיות שונות. למשל אדנואידים מוגדלים, גודש כרוני באף או שקדים ענקיים החוסמים את מעבר האוויר בדרכי הנשימה (ראו איור).

 

מה מתרחש בגוף?

בזמן נחירות, השרירים התומכים בפתיחת דרכי הנשימה העליונות, בחלק האחורי של הגרון, מצויים במצב של רגיעה בזמן השינה. רקמה נוספת בחך ובענבל (החתיכה הבשרנית שמתנדנדת על החלק העליון של הפה) מתנדנדת או רוטטת בזמן נשימה.

 

רטט זה גורם למעשה לקול נחירה. בחלק מהילדים, קיימת נטייה של דרכי הנשימה להיסגר בכל נקודה לאורך אזור זה. ההיצרות של דרכי הנשימה גורמת למערבולות אוויר ולהופעת נחירות.

 

כיצד הנחירות משפיעות על הילד?

נחירות אינן חייבות בהכרח לגרום נזק. עם זאת, הן בהחלט יכולות להיות הסימן לשינה באיכות ירודה ושינוי שלילי במחזור שינה-עירות של הילד. שינה חסרת מנוחה והתעוררויות תכופות, עלולות לגרום לירידה בערנות במהלך שעות היום.

 

התוצאה עלולה להיות שינויים שליליים משמעותיים באנרגיה ומצב הרוח. אצל חלק מהילדים, הנחירות נגרמות בשל מצב חמור יותר המכונה דום נשימה בשינה (OSA).

 

דום נשימה בשינה אצל ילדים

דום נשימה חסימתי בשינה (אפניאה) נחשב להפרעה שכיחה אצל ילדים. התסמינים של ההפרעה כוללים: התנשפויות ו/או חנק, נחירות לילה עם הפסקות, והפרעות שינה.

 

בקרב ילדים הסובלים מנחירות ודום נשימה בשינה, ניתן למצוא לעתים תכופות שקדים מוגדלים ו/או אדנואידים. אצל רבים מילדים אלה קיימת השמנה חולנית ו/או מחלה אלרגית.

 

 

במה מתבטאת ההפרעה?

התוצאות של דום נשימה בילדים יכולות להתבטא בהרטבת לילה, הפרעות התנהגות, קשיי למידה, התפתחות וגדילה לא תקינים, עייפות ונטייה לישון בשעות היום והיפראקטיביות או ADHD.

 

טיפול בדום נשימה בילדים בילדים

הטיפול בילדים הסובלים מנחירות בלבד או בשילוב דום נשימה חסימתי בשינה, יכול לכלול: מתן סטרואידים דרך האף, טיפול בנזלת אלרגית, ירידה במשקל, אנטיביוטיקה ואף הסרת האדנואידים והשקדים (כמוצא האחרון).

 

במקרים מסוימים, נעשה בילדים שימוש במכשירי CPAP, אשר משמשים להפעלת לחץ אוויר חיובי על החלק הפנימי של הגרון במטרה למנוע צניחה של החך. השימוש במכשיר CPAP כרוך בחבישת מסיכה מיוחדת על האף המחוברת למשאבה שמספקת זרם אוויר דחוס כדי לשמור על דרכי אוויר פתוחות במהלך השינה.

 

ביעותי לילה אצל ילדים ותינוקות

בזמן ביעותי לילה, הנקראים גם “חלומות בלהה”, הילד מתעורר בפתאומיות משינה עם מצב מנטלי קיצוני, בכי, צרחות, קצב לב מואץ ואישונים מורחבים.

 

ממה זה נגרם?

בדומה למצב של סהרוריות, ביעותי לילה הם כנראה תולדה של מערכת עצבית מרכזית לא מפותחת ובמקרים רבים הם נעלמים מאליהם במשך הזמן.

 

באילו גילאים ביעותי לילה עלולים להופיע?

ביעותי לילה בילדים מתחילים לרוב אצל תינוקות לאחר גיל 18 חודשים ונוטים להיעלם לבד עד גיל 6.

 

מה חשוב לעשות?

במידה וילדך סובל מביעותי לילה, חשוב לשוחח עם בני הבית האחרים ובהם ילדים ולהסביר שמצב זה אינו גורם נזק. במקביל יש לוודא שהחדר של הילד אינו מהווה סכנה עבורו בזמן אפיזודה כזו.

 

אמצעי יעיל נוסף שכדאי לאמץ הוא משטר שינה מסודר. כמו כן חשוב למצוא דרכים להתמודד עם לחצים נפשיים באופן שיאפשר לילד להגיע לעת השינה עם מינימום לחץ.

 

האם ביעותי לילה נפוצים אצל ילדים?

ביעותי לילה הם חלומות מפחידים שמתרחשים במהלך שנת REM והם חלק שכיח בתקופת הילדות.

תינוקות או פעוטות, המתחילים לחלום באופן פעיל, מתקשים לעתים קרובות להבדיל בין מציאות לדמיון. ילדים בגיל הרך ובגילאי ביה”ס היסודי, עלולים לחוות ביעותי לילה הנגרמים מאירועים רגשיים שחוו במהלך היום. למשל, ויכוח או מריבה עם אחים או חברים, לחץ הקשור ללימודים וכן הלאה.

 

מרבית הילדים חוו ביעותי לילה בשלב כלשהו של חייהם. סקר שנערך בידי קרן השינה הלאומית בארה”ב מצא שכ – 3% מילדי הגן וביה”ס היסודי חווים ביעותי לילה באופן תכוף. נראה שמצב זה מחמיר סביב גיל 6 ולאחר מכן יידעך במהלך ההתבגרות.

 

 

סהרוריות והרטבת לילה אצל ילדים

מספר בעיות שינה – למשל חריקת שיניים (ברוקסיזם) הרטבת לילה וסהרוריות (הליכה בשינה) – נחשבות לתופעות שכיחות בילדים. כאשר סהרוריות שכיחה יותר אצל בנים. סהרוריות עלולה להיגרם בשל מערכת עצבים מרכזית (CNS) שטרם הבשילה או עייפות יתר.

 

סהרוריות

מצב של סהרוריות מתרחש לרוב כשעה או שעתיים לאחר שהילד נרדם. לעתים הפרעה זו יכולה להמשך גם בבגרות. כיוון שסהרוריות עלולה להיות מסוכנת, על ההורים לנקוט בצעדי בטיחות כדי למנוע מהילד להיפגע.

 

הרטבת לילה

הרטבת לילה עלולה, במקרים לא מעטים, להימשך גם במהלך גילאי 6 עד 8, הן אצל בנות והן אצל בנים. חשוב לדעת שהרטבת לילה נגרמת לעתים בשל חרדה או בעיות רגשיות אחרות, אולם אצל רוב הילדים הכל תקין. בסופו של דבר הרטבת הלילה תפסק, אצל בנות לרוב לפני בנים.

 

עם זאת, ולמרות שזה לא שכיח, הרטבת לילה עלולה להיות תוצאה של זיהום או אלרגיה.

 

תסמונת הרגליים חסרות המנוחה בילדים

תסמונת הרגליים חסרות מנוחה (RLS) אינה מצב נדיר בקרב ילדים בגיל 8 ומעלה. מדובר בהפרעת שינה ממקור נוירולוגי, המתבטאת בצורך עז, שלא ניתן לעמוד בפניו, להזיז את הרגל או הרגליים (ולפעמים הזרועות).

 

מחקרים מראים כי להופעת תסמונת הרגליים חסרת המנוחה יש ככל הנראה מרכיב גנטי חזק. ילדים הסובלים מרעידות בשינה או מתסמונת הרגליים חסרות המנוחה, עלולים להתקשות להירדם. התוצאה לעתים קרובות היא רגזנות ועייפות במהלך שעות היום.

 

במחקרים עדכניים נמצא כי ADHD ודיכאון עלולים להופיע בשכיחות רבה יותר אצל מי שאובחנו עם התסמונת.

 

כמה שעות שינה צריכים ילדים?

ההמלצה המקובל על מומחי שינה לילדים בגילאי 6 עד 8 היא בין 10 ל-11 שעות שינה בלילה. ילדים קטנים בגיל הגן צריכים לישון בין 11 ל -13 שעות.

 

כיצד הורה יכול לעזור לילד שלו?

במידה והילד שלך סובל מסהרוריות (הליכה בשינה), הרטבת לילה, או מהפרעות שינה אחרות כמו ביעותי לילה, כדאי להתייעץ עם רופא. לעתים קרובות, לחץ נפשי הוא הגורם, ואז ניתן לעזור לילד בקלות יחסית באמצעות מספר שינויים התנהגותיים.

 

כמו כן, כדאי להתבונן בילד שלך בזמן שינה על מנת לאתר התנהגויות חריגות ודפוסים מסוימים בשינה שיכולים להועיל לאבחון. בכלל זה האפשרות שמדובר בנחירות או חסימה נשימתית.

 

במידה וילדך סובל מאלרגיה או אסטמה, חשוב להקפיד שהוא ינטול את התרופות באופן סדיר לפי הוראות רופא.

 

 

בדיקה במעבדת שינה

ייתכן מאוד שכדאי לבקש הפנייה לבדיקה במעבדת שינה (פוליסומנוגרפיה). במיוחד אם הילד ישן באופן מופרז במהלך שעות היום, מתקשה להישאר ישן או סובל מדום נשימה חסימתי בשינה.

 

בדיקה במעבדת שינה יכול לעזור מאוד בתהליך האבחון. בין אם מדובר בנחירות בלבד, דום נשימה חסימתי בשינה, תסמונת הרגליים חסרות מנוח (RLS) או הפרעה אחרת.

 

בחלק מההפרעות הללו יש לטפל באופן ספציפי אצל רופא שזו התמחותו.

 

מחקרים וסטטיסטיקה

2 מתוך 3

בסקר שבוצע בארה”ב בידי הקרן הלאומית לשינה (NSF) ,עלה כי יותר מ-2 ילדים מתוך 3, בגילאי 10 ומטה, חוו בעיות שינה כלשהן. בעיות שינה אצל ילדים גורמות לבעיות נוספות.

 

חוסר שינה ותפקוד ביום

במחקר (1) שבוצע באוניברסיטת נורת’ ווסטרן, נעשה מעקב אחר דפוסי השינה של 510 ילדים קטנים, בגילאי שנתיים עד חמש. תוצאות המחקר הצביעו על קשר ישיר בין חוסר שינה בלילה והופעת בעיות התנהגות במשך היום.

 

לימודים, דיכאון וחרדה

מחקרים נוספים שבוצעו מצאו כי תלמידים עם ציונים נמוכים במתמטיקה, קריאה וכתיבה נטו לסבול יותר מבעיות שינה. כמו כן הצביעו המחקרים על שיעור גבוה יותר של תסמיני דיכאון והפרעות חרדה בקרב תלמידים אלה.

 

מחקר (2) שבוצע בידי חוקרים סינים ופורסם בשנת 2013 מצא כי חוסר שינה בלילה ושינה ביום נפוצים בקרב ילדים וקשורים לירידה ביכולת לבצע משימות בבית הספר.

 

ביבליוגרפיה

1. Elsie M. Taveras, MD, MPH, Sheryl L. Rifas-Shiman, MPH, Kristen L. Bub, EdD. Prospective Study of Insufficient Sleep and Neurobehavioral Functioning Among School-Age Children. February 08, 2017DOI:https://doi.org/10.1016/j.acap.2017.02.001

2. Shenghui Li, 1 , 2 , * Lester Arguelles, 3 Fan Jiang, Sleep, School Performance, and a School-Based Intervention among School-Aged Children: A Sleep Series Study in China. PLoS One. 2013; 8(7): e67928.

 

בעיות שינה אצל ילדים

האם לילד שלך יש בעיות שינה? ידוע לכולנו כי שינה איכותית ומספקת חיונית לריפוי ותיקון הגוף. עם זאת, דוחות בריאות רבים מצביעים על בעיות שינה, חלקן כרוניות, אצל ילדים רבים בעולם המערבי.

 

יש מה לעשות!

בדומה למבוגרים, קיימות סיבות שונות לשינה לא טובה אצל ילדים. חלקן חמורות. עם זאת, יש דרכים יעילות לעזור לילדים ולמשפחה לישון טוב יותר ולשפר את איכות החיים ויכולת התפקוד ביום למחרת.

 

לפני שנדון בטיפולים הקיימים, חשוב להכיר טוב יותר את בעיות השינה השונות בקרב ילדים קטנים וגדולים.דום נשימה בילדים

 

האם בעיות שינה אצל ילדים שונות ממבוגרים?

נהוג לחלק את בעיות השינה ל-2 קטגוריות מרכזיות:

 

דיסומניות

הראשונה היא דיסומניות. אצל ילדים דיסומניות יכולות לכלול: קשיי שינה, תסמונת שינה לא מספקת, נחירות ודום נשימה חסימתי בשינה (OSA), הפרעת שינה מוגבלת, והיגיינת שינה לא מספקת.

 

פאראסומניות

הקטגוריה השנייה היא פאראסומניות. דוגמאות של פאראסומניות נפוצות הן: סהרוריות (הליכת ירח), ביעותי לילה והפרעות תנועה קצבית (למשל נדנוד או דפיקות ראש).

 

אינסומניה בילדים

אינסומניה היא המילה הלועזית לנדודי שינה ומוגדרת כהפרעה במחזור השינה. הפרעה זו כוללת: קושי להירדם, קושי להישאר בשינה, ולעתים גם יקיצות מוקדמות בבוקר. בילדים, יכולה אינסומניה להימשך מספר לילות או מספר שבועות.

 

גורמים נלווים לאינסומניה בילדים

ילדים הסובלים מחרדת שינה עלולים לסבול גם מאינסומניה. גורמים אחרים לאינסומניה כוללים לחץ נפשי חולף או כרוני, כאבים והפרעות נפשיות שונות.

 

כיצד תוכלו לעזור לילדכם?

ישנם מספר דברים שתוכלו לעשות בעצמכם, טרם פנייה למומחה, כדי לעזור לילדכם:

1. נסו לאתר גורמי לחץ. מה למשל? עומס הקשור ללימודים ומבחנים, בעיות חברתיות ישנות וחדשות וכן הלאה.
2. הקפידו על שגרת שינה קבועה ונכונה, שתאפשר לילד/ה להירגע טרם הכניסה למיטה וכיבוי האורות.
3. במידה ונדודי השינה ממשיכים, כדאי לפנות לרופא ולדון בדרכים לעזור לילד/ה.

 

מידע נוסף והמשך קריאהנסו ליישם את ההנחיות
במדריך הבא – 21 טיפים לשינה טובה

 

נחירות אצל ילדים

מה גורם לנחירות?

לפחות 1 מתוך 10 ילדים נוחר בקביעות. הנחירות עלולות להיגרם עקב בעיות שונות. למשל אדנואידים מוגדלים, גודש כרוני באף או שקדים ענקיים החוסמים את מעבר האוויר בדרכי הנשימה (ראו איור משמאל).

 

מה מתרחש בגוף?

בזמן נחירות, השרירים התומכים בפתיחת דרכי הנשימה העליונות, בחלק האחורי של הגרון, מצויים במצב של רגיעה בזמן השינה. רקמה נוספת בחך ובענבל (החתיכה הבשרנית שמתנדנדת על החלק העליון של הפה) מתנדנדת או רוטטת בזמן נשימה.

 

רטט זה גורם למעשה לקול נחירה. בחלק מהילדים, קיימת נטייה של דרכי הנשימה להיסגר בכל נקודה לאורך אזור זה. ההיצרות של דרכי הנשימה גורמת למערבולות אוויר ולהופעת נחירות.

 

כיצד הנחירות משפיעות על הילד?

נחירות אינן חייבות בהכרח לגרום נזק. עם זאת, הן בהחלט יכולות להיות הסימן לשינה באיכות ירודה ושינוי שלילי במחזור שינה-עירות של הילד. שינה חסרת מנוחה והתעוררויות תכופות, עלולות לגרום לירידה בערנות במהלך שעות היום.

 

התוצאה עלולה להיות שינויים שליליים משמעותיים באנרגיה ומצב הרוח. אצל חלק מהילדים, הנחירות נגרמות בשל מצב חמור יותר המכונה דום נשימה בשינה (OSA).

 

דום נשימה בשינה אצל ילדים

דום נשימה חסימתי בשינה (אפניאה) נחשב להפרעה שכיחה אצל ילדים. התסמינים של ההפרעה כוללים: התנשפויות ו/או חנק, נחירות לילה עם הפסקות, והפרעות שינה.

 

בקרב ילדים הסובלים מנחירות ודום נשימה בשינה, ניתן למצוא לעתים תכופות שקדים מוגדלים ו/או אדנואידים. אצל רבים מילדים אלה קיימת השמנה חולנית ו/או מחלה אלרגית.

 

במה מתבטאת ההפרעה?

התוצאות של דום נשימה בילדים יכולות להתבטא בהרטבת לילה, הפרעות התנהגות, קשיי למידה, התפתחות וגדילה לא תקינים, עייפות ונטייה לישון בשעות היום והיפראקטיביות או ADHD.

 

טיפול בדום נשימה בילדים בילדים

הטיפול בילדים הסובלים מנחירות בלבד או בשילוב דום נשימה חסימתי בשינה, יכול לכלול: מתן סטרואידים דרך האף, טיפול בנזלת אלרגית, ירידה במשקל, אנטיביוטיקה ואף הסרת האדנואידים והשקדים (כמוצא האחרון).

 

במקרים מסוימים, נעשה בילדים שימוש במכשירי CPAP, אשר משמשים להפעלת לחץ אוויר חיובי על החלק הפנימי של הגרון במטרה למנוע צניחה של החך. השימוש במכשיר CPAP כרוך בחבישת מסיכה מיוחדת על האף המחוברת למשאבה שמספקת זרם אוויר דחוס כדי לשמור על דרכי אוויר פתוחות במהלך השינה.

 

ביעותי לילה אצל ילדים ותינוקות

בזמן ביעותי לילה, הנקראים גם “חלומות בלהה”, הילד מתעורר בפתאומיות משינה עם מצב מנטלי קיצוני, בכי, צרחות, קצב לב מואץ ואישונים מורחבים.

 

ממה זה נגרם?

בדומה למצב של סהרוריות, ביעותי לילה הם כנראה תולדה של מערכת עצבית מרכזית לא מפותחת ובמקרים רבים הם נעלמים מאליהם במשך הזמן.

 

באילו גילאים ביעותי לילה עלולים להופיע?

ביעותי לילה בילדים מתחילים לרוב אצל תינוקות לאחר גיל 18 חודשים ונוטים להיעלם לבד עד גיל 6.

 

מה חשוב לעשות?

במידה וילדך סובל מביעותי לילה, חשוב לשוחח עם בני הבית האחרים ובהם ילדים ולהסביר שמצב זה אינו גורם נזק. במקביל יש לוודא שהחדר של הילד אינו מהווה סכנה עבורו בזמן אפיזודה כזו.

 

אמצעי יעיל נוסף שכדאי לאמץ הוא משטר שינה מסודר. כמו כן חשוב למצוא דרכים להתמודד עם לחצים נפשיים באופן שיאפשר לילד להגיע לעת השינה עם מינימום לחץ.

 

האם ביעותי לילה נפוצים אצל ילדים?

ביעותי לילה הם חלומות מפחידים שמתרחשים במהלך שנת REM והם חלק שכיח בתקופת הילדות.

 

תינוקות או פעוטות, המתחילים לחלום באופן פעיל, מתקשים לעתים קרובות להבדיל בין מציאות לדמיון. ילדים בגיל הרך ובגילאי ביה”ס היסודי, עלולים לחוות ביעותי לילה הנגרמים מאירועים רגשיים שחוו במהלך היום. למשל, ויכוח או מריבה עם אחים או חברים, לחץ הקשור ללימודים וכן הלאה.

 

מרבית הילדים חוו ביעותי לילה בשלב כלשהו של חייהם. סקר שנערך בידי קרן השינה הלאומית בארה”ב מצא שכ – 3% מילדי הגן וביה”ס היסודי חווים ביעותי לילה באופן תכוף. נראה שמצב זה מחמיר סביב גיל 6 ולאחר מכן יידעך במהלך ההתבגרות.

 

סהרוריות והרטבת לילה אצל ילדים

מספר בעיות שינה – למשל חריקת שיניים (ברוקסיזם) הרטבת לילה וסהרוריות (הליכה בשינה) – נחשבות לתופעות שכיחות בילדים. כאשר סהרוריות שכיחה יותר אצל בנים. סהרוריות עלולה להיגרם בשל מערכת עצבים מרכזית (CNS) שטרם הבשילה או עייפות יתר.

 

סהרוריות

מצב של סהרוריות מתרחש לרוב כשעה או שעתיים לאחר שהילד נרדם. לעתים הפרעה זו יכולה להמשך גם בבגרות. כיוון שסהרוריות עלולה להיות מסוכנת, על ההורים לנקוט בצעדי בטיחות כדי למנוע מהילד להיפגע.

 

הרטבת לילה

הרטבת לילה עלולה, במקרים לא מעטים, להימשך גם במהלך גילאי 6 עד 8, הן אצל בנות והן אצל בנים. חשוב לדעת שהרטבת לילה נגרמת לעתים בשל חרדה או בעיות רגשיות אחרות, אולם אצל רוב הילדים הכל תקין. בסופו של דבר הרטבת הלילה תפסק, אצל בנות לרוב בשלב מוקדם יותר.

 

עם זאת, ולמרות שזה לא שכיח, הרטבת לילה עלולה להיות תוצאה של זיהום או אלרגיה.

 

תסמונת הרגליים חסרות המנוחה בילדים

תסמונת הרגליים חסרות מנוחה (RLS) אינה מצב נדיר בקרב ילדים בגיל 8 ומעלה. מדובר בהפרעת שינה ממקור נוירולוגי, המתבטאת בצורך עז, שלא ניתן לעמוד בפניו, להזיז את הרגל או הרגליים (ולפעמים הזרועות).

 

מחקרים מראים כי להופעת תסמונת הרגליים חסרת המנוחה יש ככל הנראה מרכיב גנטי חזק. ילדים הסובלים מרעידות בשינה או מתסמונת הרגליים חסרות המנוחה, עלולים להתקשות להירדם. התוצאה לעתים קרובות היא רגזנות ועייפות במהלך שעות היום.

 

במחקרים עדכניים נמצא כי ADHD ודיכאון עלולים להופיע בשכיחות רבה יותר אצל מי שאובחנו עם התסמונת.

 

כמה שעות שינה צריכים ילדים?

ההמלצה המקובל על מומחי שינה לילדים בגילאי 6 עד 8 היא בין 10 ל-11 שעות שינה בלילה. ילדים קטנים בגיל הגן צריכים לישון בין 11 ל -13 שעות.

 

כיצד הורה יכול לעזור לילד שלו?

במידה והילד שלך סובל מסהרוריות (הליכה בשינה), הרטבת לילה, או מהפרעות שינה אחרות כמו ביעותי לילה, כדאי להתייעץ עם רופא. לעתים קרובות, לחץ נפשי הוא הגורם, ואז ניתן לעזור לילד בקלות יחסית באמצעות מספר שינויים התנהגותיים.

 

כמו כן, כדאי להתבונן בילד שלך בזמן שינה על מנת לאתר התנהגויות חריגות ודפוסים מסוימים בשינה שיכולים להועיל לאבחון. בכלל זה האפשרות שמדובר בנחירות או חסימה נשימתית.

 

במידה וילדך סובל מאלרגיה או אסטמה, חשוב להקפיד שהוא ינטול את התרופות באופן סדיר לפי הוראות רופא.

 

בדיקה במעבדת שינה

ייתכן מאוד שכדאי לבקש הפנייה לבדיקה במעבדת שינה (פוליסומנוגרפיה). במיוחד אם הילד יישן באופן מופרז במהלך שעות היום, מתקשה להישאר ישן או סובל מדום נשימה חסימתי בשינה.

 

בדיקה במעבדת שינה יכול לעזור מאוד בתהליך האבחון. בין אם מדובר בנחירות בלבד, דום נשימה חסימתי בשינה, תסמונת הרגליים חסרות מנוח (RLS) או הפרעה אחרת.

 

בחלק מההפרעות הללו יש לטפל באופן ספציפי אצל רופא שזו התמחותו.

 

מחקרים וסטטיסטיקה

2 מתוך 3

בסקר שבוצע בארה”ב בידי הקרן הלאומית לשינה (NSF) ,עלה כי יותר מ-2 ילדים מתוך 3, בגילאי 10 ומטה, חוו בעיות שינה כלשהן. בעיות שינה אצל ילדים גורמות לבעיות נוספות.

 

חוסר שינה ותפקוד ביום

במחקר (1) שבוצע באוניברסיטת נורת’ ווסטרן, נעשה מעקב אחר דפוסי השינה של 510 ילדים קטנים, בגילאי שנתיים עד חמש. תוצאות המחקר הצביעו על קשר ישיר בין חוסר שינה בלילה והופעת בעיות התנהגות במשך היום.

 

לימודים, דיכאון וחרדה

מחקרים נוספים שבוצעו מצאו כי תלמידים עם ציונים נמוכים במתמטיקה, קריאה וכתיבה נטו לסבול יותר מבעיות שינה. כמו כן הצביעו המחקרים על שיעור גבוה יותר של תסמיני דיכאון והפרעות חרדה בקרב תלמידים אלה.

 

מחקר (2) שבוצע בידי חוקרים סינים ופורסם בשנת 2013 מצא כי חוסר שינה בלילה ושינה ביום נפוצים בקרב ילדים וקשורים לירידה ביכולת לבצע משימות בבית הספר.

 

ביבליוגרפיה

1. Elsie M. Taveras, MD, MPH, Sheryl L. Rifas-Shiman, MPH, Kristen L. Bub, EdD. Prospective Study of Insufficient Sleep and Neurobehavioral Functioning Among School-Age Children. February 08, 2017DOI:https://doi.org/10.1016/j.acap.2017.02.001

2. Shenghui Li, 1 , 2 , * Lester Arguelles, 3 Fan Jiang, Sleep, School Performance, and a School-Based Intervention among School-Aged Children: A Sleep Series Study in China. PLoS One. 2013; 8(7): e67928.

 

מאמרים אחרונים

הוסיפו תגובה חדשה

avatar
  הרשמה  
הודעה על